Lubiatowo

O Lubiatowie

Lubiatowo położone jest około 2,5 km od linii brzegowej Bałtyku w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. Wieś jest częścią składową sołectwa Kopalino. Jest to osada która w ostatnim okresie przeistacza się w atrakcyjną miejscowość wypoczynkową. Jest to miejsce bardzo spokojne i malownicze, otoczone pięknymi lasmi. 

Piesza dorga na plaże w Lubiatowie zajmuje około 20 minut i prowadzi przez las, który - w zależności od pory roku - pełen jest jagód, borówek i grzybów. Plaża w Lubiatowie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu. Plażowicze znajdą tam drobny, jasny i czysty piasek bez kamieni. Plaża jest dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi, ponieważ oprócz niczym nie zanieczyszczonego piasku dość daleko w głąb morza utrzymują się płycizny. Na plaży często tworzą się małe bajorka z nagrzaną wodą, które nadają się do zabawy dla dzieci. Zaraz przy zejściu na plażę, pod osłoną sosnowego lasu, znajduje się zaplecze gastronomiczne. W ofercie punktów są przede wszystkim fast foody, kebab, ale również dania obiadowe i smażone ryby. Znajduje się tu pole namiotowe i caravaningowe. Turyści mogą również zamieszkać w gospodarstwach agroturystycznych i domach letniskowych.

W Lubiatowie można oglądać białą wydmę. Tworzy ją w dużej części piasek kwarcowy, stąd wyjątkowy jasny kolor. Ten typ wydmy jest aktywnie usypywanym przez wiatr tworem. Wydmy białe są porośnięte ubogą roślinnością, brak tu drzew oraz krzewów. Najczęściej spotyka się je pomiędzy plażą a już utrwalonymi wydmami szarymi i stanowią obronę lądu przed morską ekspansją.

Lubiatowo znajduje się w całości w Nadmorskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.

Przez miejscowość przepływa struga Lubiatówka, która uchodzi do Bałtyku. Lubiatowo jest siedzibą Obwodu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni.

Trochę z hisorii w 1437 – Lubiatowo było osadą rycerską na prawie polskim. W roku 1497 – Maciej i Hans otrzymali osadę Lubiatowo nadaną im przez księcia Bogusława (potwierdzenie nadania miało miejsce w latach 1535 i 1569, rodzina Lubiatowskich osadzona tu była do 1811 roku). Od 1811 do 1820 roku Lubiatowo stało się własnością rodziny Treichel. Gustaw Treichel mieszkał w Kopalinie, które w 1846 roku oddzielone zostało od Lubiatowa, jego siostra Adolfina i jej mąż Albert Krammer zachowali majątek lubiatowski. Za ich bytności został wzniesiony dwór, i nowy budynek gospodarczy. W 1892 roku zmarł Albert Krammer, jego druga żona Maria sprzedała w 1912 roku majątek Pomorskiemu Towarzystwu Ziemskiemu z przeznaczeniem na parcelację, a folwark o obszarze 184 ha zakupił Hoffman z Brzeźna Lęborskiego – sprzedawca nieruchomości. Od 1918 do 1945 roku właścicielem był German Ulrich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego. W 1948 r. wprowadzono urzędowo nazwę Lubiatowo a poprzednią niemiecką nazwę było Lübtow.

Ciekawe atrakcje turystyczne Lubiatowa warte polecenia to w południowo-wschodniej części wsi znajduje się dawny zespół dworsko-folwarczny, obejmujący dwór i dwa budynki gospodarcze z końca XIX wieku oraz park.. Rowerowe i piesze szlaki turystyczne, w tym Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Szklana Huta”. Dawny cmentarz ewangelicki, kurhany w pobliżu Leśniczówki „Szklana Huta” oraz pomniki przyrody w parku urzędu morskiego.